Basında Akdağ

Sizleri Isıtırken Sağlığınızı da Düşünüyoruz

Sürdürülebilirlik konusu henüz dünya gündeminde değilken, Akdağ Mineral Taşyünü entegre tesisinin endüstriyel tasarımı, 2019 yılı sonunda sıfır atık ve sıfır karbon ayak izi hedefleri ile oluşturulmuştur.Entegre üretim tesisi , üretim sürecinde kullanılan enerji miktarlarının minimum seviyeye çekilme hedefi ve optimum üretim verimliliğini sağlayacak bir üretim süreci kurgusu ile tamamlanmıştır. Taşyünü üretimi yapılırken nihai üründe dünya geleceği için gerekli ısı yalıtımı sağlanarak, aynı zamanda karbon salınımının azalmasına da katkıda bulunulmaktadır.

Akdağ Grup şirketlerinin temel değerleri arasında; ülkemiz ve dünyamız için sürdürülebilir kaynak kullanımına yönelik çalışmalar yer almaktadır. Bu nedenle üretim yapılırken atmosferde, karada ve suda herhangi bir kontamine atık oluşturmadan tüm atıkları kendi içerisinde geri dönüştüren “Sıfır Atık” teknolojili taşyünü üretim tesisi dizayn edilmiştir. Üretim aşamasında kullanılan yaklaşık %30 ’luk geri dönüşüm oranı fabrikadaki atıkların kullanımı noktasında ciddi bir kazanım sağlanmıştır.

Akdağ Grup şirketleri, ülke ekonomisi için hedeflerinden ödün vermeksizin emisyon düşürümü için yapılan tüm çalışmaların aynı zamanda marka değerine, karbon ayak izinin azaltılması hedefinin ise çevre ve gelecek adına doğru bir yatırım olduğunun bilincindedir. Bu bağlamda sera gazı ve emisyon salınımının azaltılması adına tesis için ciddi maliyetlerle filtreleme sistemi yatırımı yapılmış, bu sayede ön görülen emisyon sınırlarının çok daha altında üretim yapılması hedeflenmiştir. 30.000 m2’lik kapalı alanının tümü güneş enerjisi sistemi ile donatılmış ve ciddi bir enerji rezervi oluşturulmuştur.

Sizleri Isıtırken Sağlığınızı da Düşünüyoruz

Bugün Akdağ Mineral Taşyünü çatısı altında üretilen pek çok üründe doğaya ve insana zarar vermeyen hammadde ve üretim süreçleri tercih edilmektedir. Üretime başlanan andan beri sıfır atık hedefli, insana ve çevreye dost bir tasarımla kurulan Akdağ Mineral Taşyünü, insan sağlığına zararlı kanserojen madde içermediğini belgeleyen EUCEB sertifikasını, ilk senesinde almanın gururunu yaşıyor. Akdağ Taşyünü hem doğaya hem insan sağlığına zararsız kansorejen olamayan ve bio çözünür ürünler üretmektedir. Doğa ve insan dostu ürünleriyle yuvalarınızı inşa ederken, yaşanabilir bir dünya için de çalışmaktadır.

Doğaya Karşı Duruşumuzda Şeffaflık

Akdağ Grup Şirketleri üretimde şeffaflığını göstermek ve düşük karbon ayak izi ile üretim yaptığını tescillemek adına ürünlerine EPD (Çevresel Ürün Beyanı) belgesi almaya başlamıştır. EPD, ürünlerin yaşam döngüsü çevresel etkileri hakkında şeffaf ve karşılaştırılabilir bilgiler ileten doğrulanmış ve tescilli bir belgedir. Bir ürün için EPD ‘ye sahip olmak, üretilen ürünün yaşam döngüsü ve çevresel etkisinin şeffaf beyanını göstermektedir. EPD ‘ler, LEED, BREEAM yeşil bina sertifika programlarında krediler elde etmeye yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir